Минулий місяць пройшов у палких дискусіях з приводу контрабанди деревини з України в ЄС. В інформаційному просторі активно поширювався звіт громадської організації Earthsight з Великобританії, в якому викривались факти масштабної торгівлі контрабандою деревиною між Україною та ЄС. У відповідь, глава Уряду ініціював перевірки лісгоспів на предмет контрабанди лісу і підписав звернення до Генпрокуратури про перевірки фактів порушень.

На цьому фоні Верховна Рада прийняла законопроект №5495, яким посилила відповідальність за незаконні  рубки та торгівлю лісоматеріалами. Водночас, цей же законопроект встановлює 
8-річний мораторій на експорт паливної деревини (більшість контрабандної деревини перевозиться під виглядом дров до ЄС). 

Президент України наклав вето на цей закон саме у зв’язку із мораторієм на експорт, оскільки це порушує наші зобов’язання в рамках СОТ та Угоди про асоціацію з ЄС. Нагадаємо, чинний мораторій на експорт більшості видів необробленої деревини викликав різку негативну реакцію ЄС й очікує арбітражного вирішення.

Наразі Україна страждає від незаконних вирубок лісів, проте чинні обмеження на експорт деревини спрямовані не на боротьбу з цим явищем, а на підтримку внутрішнього виробника. Очевидно, що жодні додаткові обмеження на експорт не здатні вирішити проблему незаконних рубок. З іншого боку, ЄС повинен докладати більше зусиль до контролю за походженням деревини, що імпортується до ЄС з України.