26 жовтня КМУ ухвалив нову редакцію Санітарних правил у лісах України (наразі документ не оприлюднений). Нові правила будуть поширюватися на всіх лісокористувачів та чітко регламентуватимуть вибіркові санітарні рубки. 

Згідно з офіційними повідомленнями, суцільні санітарні рубки забороняються у різних видах заповідниках, заказниках та національних парках, навколо місць гніздування рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення хижих та інших птахів. Заборонятиметься вирубування дуплястих, сухостійних, фаутних дерев для забезпечення представників фауни природним укриттям. В інших категоріях лісів проведення суцільних санітарних рубок дозволено виключно з мотивів крайньої необхідності та з обов’язковим відновленням лісів на цих вирубках.

Позитивним нововведенням, на нашу думку, є впровадження публічності прийняття рішень щодо рубок. Інформація про планування, обґрунтування та обсяги санітарних рубок оприлюднюватиметься на сайтах органів місцевого самоврядування та відомств, яким підпорядковані ліси. Анонсовано також впровадження кримінальної відповідальності за незаконну діяльність. 

Прийняття нових правил це лише перший крок, наступний – контроль за їх дотриманням. Проте можна чітко стверджувати, що такі зміни не вирішують комплексної проблеми нераціонального лісокористування, зокрема, їх неконтрольованого вирубування. Необхідний системний перегляд усіх нормативно-правових документів, що регламентують проведення лісогосподарських заходів, охорону і збереження лісів.