Визначення і запровадження механізму стратегічної екологічної оцінки (далі – СЕО) є одним із зобов’язань України, передбачених Угодою про асоціацію з ЄС. У парламенті зареєстровано проект Закону про стратегічну екологічну оцінку (№ 3259 від 08.10.2015), котрий окреслив об’єкти СЕО. Серед переліку є і генеральні плани міст, що відповідає Директиві 2001/24/ЄС та практиці її впровадження в європейських країнах.

Проте 4 травня 2016 року реєструється урядовий проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення містобудівної діяльності (№ 4585), який ставить під загрозу здійснення СЕО генеральних планів в Україні. Адже, ним пропонується обмежити доступ громадськості до матеріалів генеральних планів внаслідок: 

  • запровадження доступу лише до основних положень, а не матеріалів, генеральних планів,
  • відсутності положення, яке чітко/ясно розкриває поняття «основні положення генеральних планів» та відсутності обов’язку щодо включення тих чи інших матеріалів в основних положеннях,
  • зміни порядку доступу до інформації про основні положення генеральних планів міст.

СЕО ґрунтується на низці принципів, серед яких участь громадськості, що передбачає її доступ до проекту документа державного планування (яким є генеральний план міста), а не його витягу. Тож ухвалення законопроекту № 4585 унеможливить СЕО генеральних планів в Україні.