З часу збройного конфлікту на сході України та анексії Криму громадськість піднімає проблему заподіяння значної шкоди довкіллю на цих територіях. Так, 7 червня Українська Гельсінська спілка з прав людини презентувала звіт «На межі виживання: знищення довкілля під час збройного конфлікту на сході України». У звіті увага приділяється не лише питанням впливу збройного конфлікту на стан довкілля Донецької і Луганської областей, у т. ч. і непідконтрольних українській владі територій, але й міжнародно-правовим механізмах захисту довкілля та можливостям притягнення до відповідальності за заподіяну шкоду довкіллю у період збройного конфлікту.

Проблеми екологічної кризи на східних територіях України та шляхи її вирішення не залишилися і поза увагою й державних органів. Зокрема, 8 червня 2017 року відбулося чергове засідання неформальної депутатської групи «Мінська платформа» з вироблення стратегії мирного врегулювання ситуації на Сході України. На засіданні заступник Міністра екології та природних ресурсів В. Вакараш наголосив на важливості відновлення та вдосконалення державної системи екологічного моніторингу та системи екологічної безпеки в Донецькій та Луганській областях і доповів про первинно вжитті заходи з моніторингу.

Очевидно, що для цілісного бачення існуючого стану довкілля Донецької та Луганської областей, аналізу й оцінки ризиків, а також відновлення його стану, існує потреба впровадження інтегрованих та комплексних заходів, які б охоплювали: (1) співпрацю як на національному рівні, так і на міжнародному; (2) координацію між органами центральної, регіональної та місцевої влади; (3) комплекс дій, які розкривали б складові цього механізму (зокрема, моніторинг стану довкілля, оцінка завданої шкоди довкіллю, юридичної відповідальності держави-агресора та інших осіб, винних у заподіянні шкоди довкіллю) та враховували часові та інші ресурсні можливості їх реалізації (короткострокові, які необхідно і можливо реалізувати, та довгострокові заходи).