Законопроект (реєстр. № 8026 від 9 лютого 2018 року) щодо запровадження європейського досвіду про здійснення державного природоохоронного контролю сприятиме створенню більш ефективного механізму щодо припинення порушень вимог законодавства у сфері охорони довкілля та усуненню їх негативних наслідків.

Законопроект, розроблений Мінприроди, узгоджується з положеннями  Концепції реформування системи державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища. Він передбачає повномасштабну ревізію Кодексу України про адміністративні правопорушення у сфері охорони довкілля – зміни до більш як 50 статей пропонують суттєве посилення відповідальності за порушення природоохоронного законодавства (зростання розміру штрафних санкцій, введення нових видів правопорушень у сфері охорони атмосферного повітря та водокористування). Як зазначив О. Семерак, штрафні санкції за різними статтями зростуть у десятки, сотні а подекуди тисячі разів. Наприклад, штраф за засмічення лісів відходами для громадян складе 5100-8500 грн, а для посадовців  - 8500-17000 грн. 

Також значно розширено повноваження громадських інспекторів з охорони довкілля. Вони, серед іншого, матимуть повноваження складати протоколи про адміністративні порушення за засмічення лісів відходами, незаконні рубки, забруднення земель, браконьєрство, порушення правил охорони ПЗФ, знищення зелених насаджень в населених пунктах тощо. Такий підхід є виправданим, зважаючи на процеси децентралізації.