21 грудня 2017 року Ресурсно-аналітичний центр “Суспільство і довкілля” провів круглий стіл “Імплементація екологічної складової Угоди про асоціацію – регіональний вимір: для Вінницької і Житомирської областей”. Це другий із десяти запланованих у рамках проекту заходів для регіонів, що мають на меті обговорення основних викликів імплементації Угоди на регіональному рівні та пошук ефективних механізм залучення регіонів до євроінтеграційного процесу у сфері довкілля. 

Відкриваючи захід, Андрусевич Наталія, голова правління Ресурсно-аналітичного центру “Суспільство і довкілля”, наголосила на важливості Угоди про асоціацію для проведення реформ у сфері охорони довкілля та на необхідності залучення регіонів до процесу євроінтеграції. 

На сьогодні більшість реформ, які проводяться у сфері довкілля на виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, мають вплив на регіони – вони покладають нові функції та повноваження на місцеві органи влади, дають нові можливості та переваги при їх застосуванні, а також несуть певні виклики. Механізми залучення регіонів до виконання Угоди про асоціацію є недосконалими, тому місцева влада, громади, громадськість залишаються осторонь від важливих для них процесів, в яких вони повинні бути повноцінними гравцями, а не лише виконавцями. 

Основою для дискусії стало аналітичне дослідження та підготовлений на його основі аналітичний документ “Регіональний контекст виконання екологічної складової Угоди про асоціацію між Україною та ЄС”.  Аналітичний документ доступний за посиланням

Зоряна Козак, старший аналітик Ресурсно-аналітичного центру “Суспільство і довкілля”, назвала сім основних викликів, які стоять перед регіонами в процесі імплементації Угоди про асоціацію в частині довкілля. Серед них були названі відсутність механізмів виконання місцевими органами влади зобов’язань за Угодою, неефективність планування заходів на виконання Угоди та формальний підхід до їх виконання та звітування, відсутність синергії між процесом децентралізації, розробкою та впровадженням регіональної політики та процесом здійснення євроінтеграційних реформ у сфері довкілля.  Особлива увага була приділена питанню недостатнього залучення обласних державних адміністрацій до розробки політики та законодавства на виконання Угоди. Йшла мова  й про відсутність належної спроможності регіонів, зокрема інституційних можливостей, браку фінансування, кваліфікованих кадрів. 

Сломінська Людмила, головний спеціаліст Відділу охорони земель та заповідної справи Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Вінницької обласної державної адміністрації,  звернула увагу на особливості впровадження на місцях пташиної та оселищної директив, наголосивши на необхідності людських, фінансових, часових ресурсів, яких не вистачає. 

Під час регіональних круглих столів ми вибираємо для презентування одну вузько-спеціальну місцеву екологічну проблему, щоб на її прикладі показати можливість застосування та корисність Угоди про асоціацію. Цього разу, Бондар Оксана, голова Вінницького осередку ВЕГО “МАМА-86”, розповіла про проблему непридатних пестицидів та заходи, які здійснювались громадськістю для інформування та просвітницької діяльності серед населення, а також співпрацю у цьому питанні з місцевою владою. 

Учасники круглого столу – представники державних органів, громадськості, наукової спільноти - обговорювали можливі шляхи покращення взаємодії влади і громадськості для ефективнішої імплементації Угоди про асоціацію в регіонах, питання використання регіональних стратегій для сприяння виконанню положень Угоди, необхідність врахування специфіки кожного регіону. Особливу увагу звернули на важливість розуміння екологічної проблематики об’єднаними територіальними громадами та просвітницьку діяльність.

Захід проводився в рамках проекту «Просування реформ в регіони», що впроваджується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій у співпраці з «Європейською правдою» за сприяння Європейського Союзу.