22 лютого 2018 року у м. Дніпро відбувся круглий стіл «Імплементація екологічної складової Угоди про асоціацію: регіональний вимір (для Дніпропетровської та Донецької  областей)», під час якого з’ясовувалася роль місцевих органів влади у процесі імплементації екологічної складової Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Круглий стіл відкрила Наталія Андрусевич (Голова Правління Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля»), яка наголосила на важливості євроінтеграційних реформ та їхнього впливу на формування та розвиток екологічної політики і права України, необхідності посилення ролі регіонів у цих процесах. З вітальним словом до присутніх звернувся Павло Головаха, директор Департаменту екологічної політики Дніпровської міської ради.

Зоряна Козак (старший аналітик Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля») представила результати аналітичного документу «Регіональний контекст виконання екологічної складової Угоди про асоціацію між Україною та ЄС: основні висновки», який доступний за посиланням. Вона зазначила, що процес імплементації Угоди у сфері довкілля на місцях зіштовхується з низкою викликів, а саме:

  • Визначення місця та ролі регіонів у процесі імплементації екологічного блоку Угоди не є серед пріоритетів  на загальнодержавному рівні: не визначені механізми та форми, за допомогою яких держадміністрації виконуватимуть зобов’язання щодо впровадження заходів з імплементації Угоди про асоціацію.

  • Планування виконання Угоди на регіональному рівні, врахування планів імплементації конкретних директив і регламентів, а також звітування про виконання заходів, є формальним, неефективним та не відображає реальних потреб на місцях.

  • Центральні органи виконавчої влади не залучають належним чином обласні держадміністрації до розробки політики та законодавства, навіть у випадках, коли такі реформи матимуть безпосередній вплив на місцях.

  • Відсутність належної спроможності регіонів впроваджувати на місцях положення нормативно-правових актів, прийнятих на виконання Угоди про асоціацію.

  • Регіональна політика, яка мала б враховувати останні тенденції в Україні щодо реформування усіх сфер суспільного життя, практично позбавлена євроінтеграційної складової та зобов’язань виконувати Угоду про асоціацію на регіональному рівні.

  • Відсутність належного інформування про виконання Угоди про асоціацію на регіональному рівні у сфері довкілля.

  • Процес децентралізації не передбачає чітких механізмів передачі функцій у сфері довкілля на нижчі рівні управління. 

Дар’я Скиба, заступник начальника відділу міжнародного співробітництва та виставкової діяльності Дніпропетровської ОДА, розповіла присутнім про співпрацю Дніпропетровської області з країнами ЄС щодо різноманітних євроінтеграційних аспектів.

Друга частина обговорення була присвячена секторальним питанням імплементації Угоди про асоціацію в регіонах, зокрема, питанню поводження з побутовими відходами. Лілія Богачева голова Громадської ради при Дніпровській міській раді та голова ГО “Екологічний простір України” розповіла про зусилля громадськості поєднати промислові міста України в імплементації ними низки директив ЄС, зокрема й щодо якості атмосферного повітря. Віталій Зуєв, завідувач кафедри цивільного, господарського та екологічного права Університету митної справи та фінансів, зупинився на правових проблемах імплементації європейських стандартів у сфері поводження з відходами. Власне питання відходів та нещодавно прийнятої стратегії викликало жваве обговорення учасниками круглого столу.

Захід проводився в рамках проекту «Просування реформ в регіони», що впроваджується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій у співпраці з Європейською правдою за сприяння Європейського Союзу.

Окремі думки, висловлені в матеріалах або озвучені на заході, є особистою позицією авторів/спікерів і жодним чином не відображають точку зору Європейського Союзу.