24 січня 2018 року в Одесі відбувся круглий стіл «Імплементація екологічної складової Угоди про асоціацію: регіональний вимір (для Одеської та Миколаївської областей)», під час якого з’ясовувалася роль місцевих органів влади у процесі імплементації екологічної складової Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Круглий стіл відкрила Наталія Андрусевич (Голова Правління Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля»), яка наголосила на важливості євроінтеграційних реформ та їхнього впливу на формування та розвиток екологічної політики і права України, необхідності посилення ролі регіонів у цих процесах. Зоряна Козак (Старший аналітик РАЦ «Суспільство і довкілля») представила результати аналітичного документу «Регіональний контекст виконання екологічної складової Угоди про асоціацію між Україною та ЄС: основні висновки». Вона зазначила, що залучення регіонів до імплементації екологічної складової Угоди про асоціацію не є пріоритетом на загальнодержавному рівні, а участь місцевих державних адміністрацій у розроблені екологічної політики і законодавства України є недостатньою.

Акімов Олександр (Начальник Управління стратегічного планування, моніторингу та по зв’язках з громадськістю Департаменту екології та природних ресурсів Одеської ОДА) доповів про заходи екологічної політики та міжнародні проекти, що впроваджуються в Одеській області для поліпшення стану та охорони довкілля регіону. Зокрема, звернув увагу учасників круглого столу на реалізації в Одеській області інвентаризації цінних природних територій в українській частині регіону дельти Дунаю та розробленні плану управління для регіонального ландшафтного парку «Ізмаїльські острови».

Олег Рубель (д.е.н., старший науковий співробітник Інституту проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України) привернув увагу учасників заходу до проблем формування системи короткострокових і довгострокових заходів щодо впровадження Морської рамкової директиви ЄС в Україні, серед яких розроблення та проведення оцінки морського середовища України на основі європейської системи індикаторів та критеріїв екологічного стану моря, гармонізації системи морського моніторингу, визначення гарного (доброго) екологічного стану, розроблення заходів щодо досягнення цього стану морського середовища.

Інтерес викликав виступ Людмили Запухляк (Аналітик Команди підтримки реформ при Мінприроди), присвячений реформі системи моніторингу, контролю та відповідальності за забруднення довкілля. У тому числі вона зосередила увагу на створенні у майбутньому зеленої варти (екологічних рейнджерів) як одного з ключових суб’єктів у здійсненні природоохоронного нагляду (контролю), що дозволить активізувати роль місцевих громад (ОТГ) в охороні довкілля.

Ірина Вихристюк (в.о. директора Національного парку «Тузлівські лимани») розповіла про стримуючі фактори щодо імплементації Угоди про асоціацію в природно-заповідній галузі Україні на прикладі функціонування конкретних об’єктів природно-заповідного фонду Одещини. Зазначила, що без збереження уже існуючих природоохоронних територій не відбудеться руху до вимог ЄС щодо яких Україна зобов’язалася наблизити національне законодавство. Олег Деркач (Директор Регіонального ландшафтного парку «Телегульський») наголосив на важливості імплементації в Україні оселищної та пташиної директив в Україні, запропонував не фінансувати регіональні стратегії, якщо вони не містять конкретних заходів з євроінтеграції з питань довкілля, відновити спроможність природоохоронних органів виконувати свої функції, зокрема контрольно-наглядові.

Круглий стіл завершився жвавою дискусією учасників круглого столу з проблем впровадження екологічної складової як на загальнодержавному, так і регіональному та місцевому рівнях. Наголошувалося на необхідності: створення відкритих реєстрів, що дозволить мати доступ до фактичної інформації про стан об’єктів довкілля, і формуванні національної та регіональної політики на основі інформації, наявної у цих реєстрах; чіткого розмежування функцій між усіма суб’єктами, що формують та впроваджують екологічну політику (у т. ч. ОТГ, органами місцевого самоврядування та місцевими та центральними органами виконавчої влади); посилення інформаційної складової щодо євроінтеграційних реформ та донесення інформації до рівня кожного мешканця.

Захід проводився в рамках проекту «Просування реформ в регіони», що впроваджується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій у співпраці з «Європейською правдою» за сприяння Європейського Союзу.

Окремі думки, висловлені в матеріалах або озвучені на заході, є особистою позицією авторів/спікерів і жодним чином не відображають точку зору Європейського Союзу.