19 грудня 2016 року Міненерговугілля оприлюднило проект “Нової Енергетичної стратегії України до 2035 року: безпека, енергоефективність, конкурентоспроможність” (далі – НЕС). Документ окреслює дорожню карту розвитку енергетики та механізми досягнення поставлених цілей. 

Проектом пропонується такі стратегічні цілі: ефективність використання паливно-енергетичних ресурсів; забезпечення енергетичної незалежності та інтеграція в європейський енергетичний ринок; максимізація надійності та стійкості системи; розвиток енергетичних ринків; екологічно прийнятний рівень впливу енергетики на довкілля; удосконалення системи управління в енергетичній сфері. 

У результаті реалізації НЕС в 2035 р., серед іншого, очікується: зниження енергоємності ВВП більш, ніж у 2 рази; зниження споживання тепла домогосподарствами на 40%; зменшення показника імпортозалежності до 33%; збільшення частки ВДЕ до 21%. Водночас деякі питання, пов’язані зі зміною клімату, залишаються дискусійними. Зокрема це стосується механізму виконання нормативів директиви щодо обмеження шкідливих викидів. 

Мінприроди анонсувало власне обговорення НЕС. На нашу думку, такий підхід - збирання й узагальнення пропозицій - є виграшним для усіх: (1) громадськість матиме вплив на аргументи Мінприроди, (2) спільна адвокація підсилить позиції останнього в процесі доопрацювання та погодження проекту Стратегії.