31 січня 2018 року у м. Рівне відбувся круглий стіл «Імплементація екологічної складової Угоди про асоціацію: регіональний вимір (для Рівненської та Волинської областей)», під час якого з’ясовувалася роль місцевих органів влади у процесі імплементації екологічної складової Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Круглий стіл відкрила Наталія Андрусевич (Голова Правління Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля»), яка наголосила на важливості євроінтеграційних реформ та їхнього впливу на формування та розвиток екологічної політики і права України, необхідності посилення ролі регіонів у цих процесах. З вітальним словом до присутніх звернувся Володимир Захарчук, начальник Департаменту екології та природних ресурсів Рівненської ОДА. Він зазначив, що реформи в регіонах відбуваються паралельно і часто не перетинаються, а імплементація Угоди про асоціацію в екологічній сфері є важливою та покладає додаткові обов’язки. 

Зоряна Козак (старший аналітик Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля») представила результати аналітичного документу «Регіональний контекст виконання екологічної складової Угоди про асоціацію між Україною та ЄС: основні висновки», який доступний за посиланням . Вона зазначила, що залучення регіонів до імплементації екологічної складової Угоди про асоціацію не є пріоритетом на загальнодержавному рівні, а участь місцевих державних адміністрацій у розроблені екологічної політики і законодавства України є недостатньою. 

У заході взяла участь представник Відділу оцінки впливу на навколишнє середовище та дозвільної діяльності Департаменту екології та природних ресурсів Рівненської ОДА  Мантула Марина, яка розповіла про екологічну ситуацію в області, останні нововведення та співпрацю з громадськістю. Вона також наголосила на необхідності активної громадської позиції у зв’язку з початком реалізації Закону України “Про оцінку впливу на довкілля”. Начальник Управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Рівненської ОДА Олександр Муран вважає, що головним завданням для успішної імплементації Угоди на місцях є ознайомленням фахівців з європейським досвідом, а основним викликом – готовність органів місцевого самоврядування до функціонування за новими правилами. В свою чергу, Юрій Кресак, начальник Управління розвитку, інвестицій, європейської інтеграції Волинської ОДА вважає ключовим фактором успіху євроінтеграції – екологічну свідомість громадян, особливо в контексті процесу створення об’єднаних територіальних громад.

Голова Ради Громадської організації “Екоклуб” Андрій Мартинюк під час свого виступу не лише перелічив основні екологічні проблеми, з якими стикається Рівненщина та місто Рівне, а й наголосив на тому, що місцева влада вже зараз може робити багато для вирішення нагальних питань, виконуючи чинне законодавство, не очікуючи імплементації Угоди.

Друга частина обговорення була присвячена секторальним питанням імплементації Угоди про асоціацію в регіонах, зокрема, питанню поводження з побутовими відходами. Жвавий інтерес викликала презентація Оксани Тарабанюк, головного спеціаліста Відділу екології Луцької міської ради, яка, окрім огляду вимог Угоди про асоціацію у сфері поводження з відходами, розповіла про практичні проблеми та виклики, які стоять перед регіонами в імплементації відповідного законодавства. Сергій Пінчук, голова Координаційної ради об’єднання громадських організацій “Рада реформ Рівного” звернув увагу на повноваження органів місцевого самоврядування у сфері поводження з побутовими відходами. Валентина Веремко, начальник відділу екології Управління економіки міста Рівненської міської ради, розповіла про роботу міської ради у сфері охорони довкілля, зупинилась на основних досягненнях, проблемах та можливих шляхах їх вирішення. 

Круглий стіл супроводжувався жвавою дискусією учасників щодо проблем впровадження екологічної складової як на загальнодержавному, так і регіональному та місцевому рівнях. Особливо багато пропозицій звучало щодо необхідності впровадження екологічної складової у процес формування та розвитку об’єднаних територіальних громад, щодо потреби розгляду питань довкілля у тісному зв’язку з питанням охорони здоров’я. 

Захід проводився в рамках проекту «Просування реформ в регіони», що впроваджується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій у співпраці з Європейською правдою за сприяння Європейського Союзу.

Окремі думки, висловлені в матеріалах або озвучені на заході, є особистою позицією авторів/спікерів і жодним чином не відображають точку зору Європейського Союзу.