2023 рік відзначився продовження реформ, спрямованих на імплементацію принципів Європейського зеленого курсу (ЄЗК) в Україні – попри надзвичайно складні обставини російського повномасштабного вторгнення, що мало вплив на всі сфери ЄЗК в Україні.
В той же час, помітними стали й окремі негативні тенденції, які створюють перешкоду для ефективного впровадження ЄЗК в Україні та забезпечення умов для зеленого відновлення.
Зокрема, суттєвою перепоною для ефективності реформ залишається недостатній рівень прозорості в енергетичному секторі стосовно інформації про функціонування ринків, динаміки відновлення, а також процесу розробки рішень та національних стратегічних документів.
Розуміючи об’єктивні перепони у наданні доступу до інформації та залучення до прийняття рішень в умовах воєнного стану, ми закликаємо посилити можливості доступу до інформації та інклюзивність процесу прийняття рішень з урахуванням стейкхолдерів з боку громадськості та експертних кіл. Таке підвищення прозорості ключових сфер ЄЗК є необхідним для забезпечення високої якості рішень, уможливлення ефективної підтримки реформ, а також визначення пріоритетів у зеленому відновленні.
Разом з тим, варто відзначити досягнутий прогрес України у впровадженні пріоритетів ЄЗК протягом року в низці сфер економіки. Зокрема, помітним є посилення реформування сектору ВДЕ та прийняття оновленого законодавства, що сприятиме переходу до ринкової моделі у подальшому. Продовження заходів із підвищення енергетичної ефективності та створення нових механізмів дляфінансування заходів декарбонізації є іншим важливим аспектом. Ці заходи також відбувались на фоні часткової стабілізації енергетичних ринків в Україні, що також відповідає загальним тенденціям поступового виходу енергетичного сектору Європи із кризи, зумовленої повномасштабним російським вторгненням у 2022 році.
Водночас, Україна демонструвала прогрес у розвитку кліматичного та довкіллєвого законодавства, а також активній кліматичній дипломатії та просуванні питання справедливого відшкодування екологічних збитків від російської агресії на низці міжнародних заходів (конференція «Об’єднані заради справедливості», Кліматична конференція ОБСЄ, COP28 тощо).
Даний документ був підготовлений за фінансової допомоги Європейського Союзу у межах проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу», Міжнародного фонду «Відродження» у рамках проєкту «Адвокація «зеленого» відновлення України через посилення підтримки України та послаблення російського впливу в ЄС» та Центру Ліберальної Сучасності (Zentrum Liberale Moderne) у рамках проєкту «Україна в Європі – німецько-український парламентський діалог, посилення компетенції по Україні в Німеччині та просування європейської інтеграції України».
Проєкт реалізується консорціумом громадських організацій, зокрема ГО “ДІКСІ ГРУП”, ГО “РЕСУРСНО-АНАЛІТИЧНИЙ ЦЕНТР “СУСПІЛЬСТВО І ДОВКІЛЛЯ” , ДОБРОВІЛЬНЕ ОБ’ЄДНАННЯ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ-АСОЦІАЦІЯ “ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІ МІСТА УКРАЇНИ”, ГО “УКРАЇНСЬКА АКАДЕМІЯ ЛІДЕРСТВА”, ГО “ЖІНОЧИЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ КЛУБ УКРАЇНИ”,ГО “ДЗИГА”, ГО “ПЛАТО” під загальною координацією ГО “ДІКСІ ГРУП”.
Відповідальність за зміст цього документа несе ГО «ДІКСІ ГРУП» і за жодних обставин зміст не може вважатися таким, що відображає позицію Європейського Союзу та/або Міжнародного фонду «Відродження» та/або Центру Ліберальної Сучасності (Zentrum Liberale Moderne).
Завантаження документу