Правовий аналіз продовження строків експлуатації АЕС в контесті застосування оцінки впливу на довкілля, зокрема зобов'язань щодо транскордонних консультацій. Цей аналіз має на меті сприяти розробці керівних прицнипів щодо застосування Конвенції Еспо до продовження строків експлуатації АЕС.
Англійською мовою.
Цей аналітичний документ розглядає мету, основні завдання та ключові компоненти Європейського зеленого курсу – програми дій Європейської Комісії для переходу до кліматично нейтральної Європи до 2050 року. Документ аналізує кожен компонент Європейського зеленого курсу (зміна клімату, енергетика, транспорт, промислова стратегія, сільське господарство, нульове забруднення, біорізноманіття, фінанси, торгівля) з точки зору можливостей та загроз для України. Аналітичний документ містить рекомендації для стейкхолдерів в Україні та ЄС у контексті Європейського зеленого курсу та України.
Аналітичний документ підготовлено в рамках реалізації проекту «Європейський зелений курс: можливості та загрози для України» Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство та довкілля» у співпраці з Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій і DiXi Group.
Цей аналітичний документ підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в межах проекту «Європейський зелений курс: можливості та загрози для України». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».
Це повний текст аналітичної записки "Майбутнє Угоди про асоціацію між Україною та ЄС: довкілля та клімат".
Мета аналітичної записки – виявити, які фактори (політичні, інституційні, правові, технічні, фінансові) впливають на виконання чи гальмування імплементації положень Угоди про асоціацію в частині довкілля та зміни клімату, а також визначити, що можна зробити саме сьогодні, щоб екологічна та кліматична складова Угоди виконувалась не просто для звітування чи галочки, а таким чином, щоб принести максимальну користь для охорони довкілля в Україні.
В аналітичній записці запропоновано декілька механізмів покращення імплементації Угоди про асоціацію за сучасних умов.
Це резюме аналітичної записки "Майбутнє Угоди про асоціацію між Україною та ЄС: довкілля та клімат".
Мета аналітичної записки – виявити, які фактори (політичні, інституційні, правові, технічні, фінансові) впливають на виконання чи гальмування імплементації положень Угоди про асоціацію в частині довкілля та зміни клімату, а також визначити, що можна зробити саме сьогодні, щоб екологічна та кліматична складова Угоди виконувалась не просто для звітування чи галочки, а таким чином, щоб принести максимальну користь для охорони довкілля в Україні.
В аналітичній записці запропоновано декілька механізмів покращення імплементації Угоди про асоціацію за сучасних умов.
Цей звіт підготовлено в рамках реалізації проекту «Підтримка Парламенту України з питань сталої енергетики та охорони довкілля», що впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні за фінансової підтримки Швеції.
Дослідження підсумовує результати моніторингу передвиборчої кампанії до Верховної Ради України у 2019 році на предмет відображення питань зеленого порядку денного в програмах політичних партій та кандидатів-мажоритарників.
Дослідження підготовлено: Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля».
Думки, висновки чи рекомендації належать авторам/авторкам та упорядникам/ упорядницям цього видання і не обов'язково відображають погляди Уряду Швеції, Посольства Швеції в Україні чи Програми розвитку ООН в Україні. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори/авторки та упорядники/упорядники публікації.
Публікація підготовлена на основі соціологічного опитування ставлення громадян до питань довкілля. Опитування проводилось методом “face to face” інтерв’ю у травні 2018 року Соціологічною агенцією “Фама”. Загалом було опитано 2000 мешканців України, старших 15 років. Опитування проводилось на всій території України, окрім непідконтрольних українській владі районів Донецької, Луганської областей та АР Крим. Для дослідження використовувалась методологія Євробарометру, тому результати є порівнювані з аналогічним опитуванням, що проводилось в ЄС. Публікація містить 11 карток з основними висновками, діаграмами та інтерпретацією отриманих результатів, а також таблиці з окремими результатами опитування.
Публікація підготовлена в рамках проекту “Екологічно свідомий громадянин – запорука успішного виконання Угоди про асоціацію” за сприяння Європейського Союзу та Міжнародного фонду “Відродження” в рамках проекту “Громадська синергія” (http://www.irg.ua/programs/eu/civicsynergy/), під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС. Її зміст є виключною відповідальністю Ресурсно-аналітичного центру “Суспільство і довкілля” і не обов’язково відображає точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду “Відродження”.
Цей аналітичний документ містить основні висновки, зроблені на основі проведеного соціологічного опитування думки громадян України щодо їх ставлення до довкілля, а також порівняння результатів з аналогічним опитуванням в ЄС. Документ аналізує роль екологічної свідомості громадян та їх ставлення до екологічних проблем з точки зору виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС у сфері охорони довкілля та співпраці України з ЄС у цій сфері. Автори пропонують низку рекомендацій щодо підвищення рівня імплементації екологічної складової Угоди, беручи до уваги важливість залучення звичайного громадянина до цього процесу та його роль у ньому.
Цей аналітичний документ підготовлено в рамках проекту “Екологічно свідомий громадянин – запорука успішного виконання Угоди про асоціацію” за сприяння Європейського Союзу та Міжнародного фонду “Відродження” в рамках проекту “Громадська синергія” (https://www.civic-synergy.org.ua/), під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС. Його зміст є виключною відповідальністю Ресурсно-аналітичного центру “Суспільство і довкілля” і не обов’язково відображає точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду “Відродження”.
В аналітичному документі розглядається питання належного екологічного врядування, зокрема його поняття, місце в міжнародних процесах, зокрема Східному партнерстві, взаємозв’язок належного екологічного врядування й Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Документ аналізує виклики, які стоять перед Україною, для впровадження належного екологічного врядування, зокрема з огляду на такі критерії як відкритість, участь, підзвітність, ефективність, узгодженість. Документ включає рекомендації для Уряду України щодо імплементації в Україні Люксембурзької декларації. Аналітичний документ буде цікавий для урядовців, неурядових організацій, експертів.
У цьому аналітичному документі розглядається еволюція глобальної кліматичної дипломатії в період 1972-2017 рр. та її специфіка в сучасний період. Проілюстровано особливості переговорного процесу на Конференціях Сторін РКЗК ООН, труднощі із формуванням загальної узгодженої кліматичної політики на глобальному міждержавному рівні. Аналізуються основні документи міжнародної кліматичної дипломатії – РКЗК ООН, Кіотський протокол і Паризька угода, а також документи у сфері кліматичної дипломатії в ЄС. Досліджується розвиток кліматичного політичного дискурсу в Україні і його відображення в нормативних документах.
Цей аналітичний документ було підготовлено в рамках проекту "Сприяння європейським реформам у сфері довкілля і зміни клімату в Україні" за сприяння Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Громадська синергія» (http://www.irf.ua/programs/eu/civicsynergy/ ). Його зміст є виключною відповідальністю Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля» та Експертно-дорадчого центру «Правова аналітика» і не обов’язково відображає точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».
Цей аналітичний документ розглядає мету й основні вимоги Директиви 2004/35/ЄС Європейського Парламенту та Ради «Про екологічну відповідальність за попередження та ліквідацію наслідків завданої навколишньому середовищу шкоди», ухваленої 21 квітня 2004 р., а також описує процес перевірки її доцільності, проведеної Європейською Комісією. Документ містить рекомендації щодо шляхів впровадження цього правового інструменту у законодавство України.
Цей аналітичний документ підготовлено в рамках проекту «Сприяння європейським реформам у сфері довкілля і зміни клімату в Україні» за сприяння Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Громадська синергія» (http:// www.irf.ua/programs/eu/civicsynergy/), під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС. Його зміст є виключною відповідальністю Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля» і не обов’язково відображає точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».
Аналітичний документ “Як підвищити ефективність реалізації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС на регіональному рівні” розглядає основні виклики, які стоять перед регіонами в процесі імплементації екологічної складової Угоди про асоціацію, наслідки чинної політики щодо виконання екологічних зобов’язань, аналізує основні варіанти реалізації політики у сфері імплементації Угоди в регіонах, а також пропонує рекомендації для основних зацікавлених сторін щодо підвищення ефективності імплементації Угоди на регіональному рівні.
Аналітичний документ підготовлений Ресурсно-аналітичним центром “Суспільство і довкілля” в рамках проекту «Просування реформ в регіони», що впроваджується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій у співпраці з «Європейською правдою» за сприяння Європейського Союзу.
Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю Ресурсно-аналітичного центру “Суспільство і довкілля” і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.
В аналітичному документі розглядається практика Європейського Союзу щодо підвищення рівня імплементації в екологічній політиці і праві на прикладі застосування нового інструменту – Перегляду імплементації в екологічній сфері. Аналізується мета цього інструменту, процес його застосування, основні наслідки та висновки щодо проблемних екологічних сфер. Друга частина документу присвячена можливості застосування Перегляду імплементації в Україні.
Цей аналітичний документ було підготовлено в рамках проекту "Сприяння європейським реформам у сфері довкілля і зміни клімату в Україні" за сприяння Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Громадська синергія» (http://www.irf.ua/programs/eu/civicsynergy/ ). Його зміст є виключною відповідальністю Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля» та Експертно-дорадчого центру «Правова аналітика» і не обов’язково відображає точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».
Аналітичний документ “Регіональний контекст виконання екологічної складової Угоди про асоціацію між Україною та ЄС: основні висновки” розглядає роль місцевих органів влади у процесі імплементації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, основні виклики, які стоять перед регіонами у цьому процесі, вплив чинних нормативно-правових актів, їх проектів чи прогнозованих реформ на регіони, включаючи нові функції та повноваження, можливості та виклики такого впливу.
Аналітичний документ підготовлений Ресурсно-аналітичним центром “Суспільство і довкілля” в рамках проекту «Просування реформ в регіони», що впроваджується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій у співпраці з «Європейською правдою» за сприяння Європейського Союзу.
Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю Ресурсно-аналітичного центру “Суспільство і довкілля” і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.
Цей аналітичний документ описує політичний контекст, методологію та результати перевірки доцільності природоохоронних директив ЄС. Перевірка доцільності (fitness check) пташиної та оселищної директив ЄС проводилась в умовах політики дерегуляції і є одним із інструментів оцінки державної політики, що використовується в Європейському Союзі для ретроспективної оцінки екологічної політики та законодавства. Документ містить рекомендації щодо імплементації пташиної та оселищної директив в Україні.
Цей аналітичний документ було підготовлено в рамках проекту «Сприяння європейським реформам у сфері довкілля і зміни клімату в Україні» за сприяння Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Громадська синергія», під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна- ЄС. Його зміст є виключною відповідальністю Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля» і не обов’язково відображає точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».
Ця аналітична записка дає коротку характеристику окремими факторам національного та міжнародного характеру, які, на нашу думку, будуть суттєво впливати на екологічну політику в Україні у найближчі чотири роки.
Усі фактори згруповані на національні та міжнародні у відповідності до їх походження. Порядок подання факторів не свідчить про їх меншу чи більшу важливість. Кожний фактор ми аналізували, яким чином він впливатиме на екологічну політику та природоохоронну сферу в цілому в Україні.
Сподіваємось, їх короткий аналіз буде корисним усім зацікавленим особам в Україні, що займаються питаннями охорони довкілля, сталого розвитку, реформування національної екологічної політики.
В аналітичному документі розглядаються екологічні питання торговельної політики ЄС та України, зокрема засади торговельної політики, її принципи, інструменти оцінки впливу на довкілля. Документ також містить рекомендації щодо посилення врахування екологічних питань у процесі формування та реалізації торговельної політики в Україні. Документ може бути цікавий представникам державних органів України, експертам, громадським організаціям, які працюють у сфері довкілля й євроінтеграції.
Цей аналітичний документ було підготовлено в рамках проекту «Сприяння європейським реформам у сфері довкілля і зміни клімату в Україні» за сприяння Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Громадська синергія», під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна- ЄС. Його зміст є виключною відповідальністю Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля» і не обов’язково відображає точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».
В аналітичному документі розглядається Європейська система торгівлі викидами, її розвиток та розширення. Проілюстровано особливості принципу “обмежуй та торгуй” системи торгівлі викидами, який забезпечує досягнення скорочення викидів в ЄС. Проаналізовано основні нормативні положення, які регулюють функціонування системи торгівлі викидами в ЄС та пов’язані із порядком продажу дозволів на аукціонах, розподілу дозволів між країнами, безкоштовного розподілу дозволів, використання коштів від продажу дозволів, імплементації законодавства про ЄСТВ. Описано процес розроблення механізму торгівлі викидами в Україні, аналізуються наявні нормативні документи та проекти документів у цій сфері. Запропоновано рекомендації щодо запровадження системи торгівлі викидами в Україні.
Цей аналітичний документ було підготовлено в рамках проекту «Сприяння європейським реформам у сфері довкілля і зміни клімату в Україні» за сприяння Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Громадська синергія» (http:// www.irf.ua/programs/eu/civicsynergy/ ). Його зміст є виключною відповідальністю Ресурсно- аналітичного центру «Суспільство і довкілля» та Експертно-дорадчого центру «Правова аналітика» і не обов’язково відображає точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».
Ця аналітична записка має на меті започаткувати публічний діалог щодо ключових питань та перспектив імплементації Директиви 2009/147/ЄС про захист диких птахів. Зокрема, визначено основні завдання, що стоять перед Україною для імплементації Директиви про захист диких птахів, а також ключові труднощі та наслідки для економічного та соціального розвитку, шляхи їх подолання.
Ця аналітична записка розроблена на основі аналітичного документу «Імплементація Директиви ЄС про захист диких птахів в Україні».
В аналітичному документі «Межі імплементації acquis communautaire в Україні у сфері охорони довкілля» експерти РАЦ «Суспільство і довкілля» пропонують аналіз окремих викликів та труднощів, що виникають у процесі імплементації екологічного законодавства ЄС та шляхів їх подолання.
Аналітичний документ пропонує результати дослідження можливих шляхів та труднощів імплементації в Україні Директиви про захист диких птахів 2009/147/ЄС на основі аналізу досвіду Європейського Союзу (Великобританії, Польщі та Суду ЄС) і поточної ситуації в Україні.
Особливий контекст: зобов’язання в рамках Енергетичного співтовариства.
Пропонуємо Уряду та нашим європейським партнерам три бліц-реформи у сфері охорони довкілля як індикатори реального реформування країни (не лише екологічного сектору, але і в цілому).
Аналіз законопроекту здійснювався з точки зору таких питань: досягнення цілей Директиви 2011/92, адміністративно-фінансовий тиск на бізнес, корупціогенні фактори, інтегрованість в чинну систему реалізації інвестиційних проектів, відповідність зобов’язанням в рамках Енергетичного Співтовариства, забезпечення належної участі громадськості у процесі ОВД, фінансові наслідки для держбюджету. Саме ці питання, на нашу думку, є важливими для прийняття рішення щодо вибору оптимальних шляхів впровадження механізму оцінки впливу на довкілля, вдосконалення та ухвалення закону. Ключові висновки представлені в резюме.
У даному аналітичному документі експерти Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля» аналізують та порівнюють програми кандидатів на посаду міського голови міста Львова та програми партій – суб’єктів висування таких кандидатів з точки зору наявності в їх передвиборних обіцянках екологічних питань.
У даному аналітичному документі експерти Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля» аналізують та порівнюють програми політичних партій, що брали участь у місцевих виборах 25 жовтня 2015 року, в частині наявності та змістовного наповнення екологічної складової програм політичних партій.
Аналіз проекту Закону України "Про стратегічну екологічну оцінку", оприлюдненого Міністерством екології та природних ресурсів України 20 березня 2015 року.
Цей аналітичний документ має на меті виявити можливі шляхи імплементації Конвенції Еспо в ядерній сфері в Україні, а також можливості практичного вирішення окремих проблем, що вже виникли. Зокрема, детально проаналізовано переваги та недоліки інтеграції вимог Конвенції Еспо в ядерне право України.
В аналітичній записці «Екологічне обличчя майбутнього Президента України: вибори 2014 року» експерти Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля» аналізують наявність екологічної складової у передвиборних програмах та обіцянках кандидатів на пост Президента України на позачергових виборах Президента 25 травня 2014 року.
10 першочергових завдань у сфері охорони довкілля Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля», пов’язуючи можливість якісно нового початку реформ із зміною керівництва Мінприроди, пропонує Міністру екології та природних ресурсів Ігорю Шевченку своє бачення першочергових заходів, що потребують або невідкладного здійснення, або реалізацію яких необхідно розпочинати вже сьогодні.
Експерти Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля» проаналізували та порівняли передвиборні програми політичних партій і кандидатів у депутати з точки зору наявності в їх передвиборних обіцянках екологічних питань.
Позиція щодо звіту з реалізації Європейської політики сусідства в Україні «Прогрес у 2011 році та рекомендації щодо впровадження» Робочої групи № 3 «Довкілля, зміни клімату та енергетична безпека» Української платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства.
Екологічна складова (обіцянки) передвиборних програм політичних партій та кандидатів у депутати на виборах до Верховної Ради України у 2012 році.
Цей аналітичний документ має на меті виявити причини прогалин у чинній системі оцінки впливу на довкілля (ОВД) в Україні, запропонувати пріоритетний шлях вирішення проблеми на основі порівняльного аналізу можливих альтернатив та дати рекомендації щодо реалізації такого пріоритетного напрямку.